Nejdřív jsi byla žena a pak matka ...

23.06.2016

Každá čerstvá matka zná ten pocit, kdy se neupravená, nenamalovaná v teplákách cítí jako služebná a chodící bufet. Přemýšlí, jestli se ještě někdy bude cítit žensky a přitažlivě. Je unavená, podrážděná.

Přesto že vím jak náročné je z denního kolotoče starání se o děti a domácnost, vytrhnout a uloupit si kousek času sama pro sebe, ráda bych vás o to požádala. Poprosím vás sednout si. V klidu se nadechnout a vzpomenout si na moment ve své minulosti, kdy jste se cítila maximálně přitažlivá, krásná, sexy. Zkuste si do detailů vybavit, jak jste vypadala. Co jste měla na sobě? Byla jste nalíčená? Pokud ano, jak? Jak se tváříte? A kde jste? Vybavte si do detailů vaše okolí. Voní tu něco? Slyšíte něco? Jak se cítíte? Nasajte veškeré pocity a vjemy.

A teď se semnou vraťte do přítomného okamžiku. Co teď a tady můžete udělat, abyste se přiblížila obrazu z minulosti? Třeba bude stačit o sobě začít přemýšlet jinak. Je to skvělý odrazový můstek, začít o sobě přemýšlet nejen jako o matce, ale také jako o ženě. Možná ten obraz, který jste si vybavila, byl obraz z doby před-mateřské. Jak jste o sobě tehdy přemýšlela? Jak jste se vnímala?

Když se ráno probudíte, co je první na co pomyslíte? Zkuste se soustředit na své myšlenky. Vybavte si svůj obraz z minulosti a zeptejte se sama sebe. Co by udělala ona? Mé druhé já ze vzpomínky? Možná by si umyla a vyčesala vlasy. Možná by si zacvičila jógu. Možná by si dala teplou vodu s citrónem a pak výbornou zdravou snídani. Možná by se nalíčila a vzala si na sebe krásné šaty... těch možností je spousta. Je to jen na vás, probudit v sobě ženu, kterou jste byla a která na chvilku usnula. A třeba ne, třeba neusnula, jen vaše ženství porodem vyzrálo a rozkvetlo. Možná cítíte touhu své ženství rozvinout. Možná toužíte mnohem častěji nosit šaty, jinak se líčit. Možná máte potřebu jít mnohem hlouběji a chcete se o ženství dozvědět víc, skrze různé ženské kruhy. Možná máte potřebu poznat nové, jiné ženy, než se kterými jste se stýkala doteď.

Možností jak nás porod a mateřství změní je spousta. Je to silný moment v životě každé ženy. Můžeme projít různými formami transformace, a pokud jsme otevřené, mnohé se o sobě naučit. Pokud jsme před porodem žili život zaměřený na výkon, může touha po ženském JÁ být po porodu mnohem intenzivnější. Možností jak nás porod a mateřství ovlivní je tolik, jako je nás žen. Každá jsme jiná a každá jsme jedinečná. Trasformační proces skrze porod je nádherný a intenzivní prožitek. Z celého srdce vám přeji si ho naplno prožít, užít a s láskou vplout do nového vnímání světa i sebe samé.

S láskou

Štěpánka