Kariéra versus Mateřství

11.08.2016

Věřím, že téma mateřství a kariéry je aktuální pro mnoho žen. Že je velmi důležité obě tyto nádoby, které v sobě nosíme, naplnit. Já vnímám mateřství jako poslání. Poslání nosit v sobě život, živit ho, ochraňovat, učit, milovat, doprovodit ho do dospělosti, učit se od něj a v ten správný okamžik vypustit do světa s vědomím bezpodmínečné lásky a podpory.

Ale co pak? Co dělat, když to svoje tolik opečovávané děťátko vyprovodím k JEHO novým začátkům? Najednou získávám prostor sama pro sebe. Pro vztah. Pro koníčky. Pro tvoření. Pro práci. Pokud se mi podaří propojení s těmito velmi důležitými aspekty MÉHO života udržet po celé rodičovské období, skok do mých nových začátků bude pravděpodobně hladký, plný těšení a nápadů. Začnu si užívat nově nabitý prostor a čas, protože vím, jak ho vyplnit. Začnu tvořit, léčit, budovat.

Pokud během mého rodičovství nastalo absolutní, dlouhodobé odevzdání se rodině, je pravděpodobné, že tento přechod bude plný zmatku, prázdnoty a potřeby k sobě ´dítě´ ještě na malou chvilku připoutat. Pocity jako: nevím co dál, neumím být se sebou, bojím se, nás mohou naprosto paralyzovat.

Ale pojďme se vrátit na začátek. Jako správný kouč se vás mám ptát na otázky z otevřeným koncem, jako je například : Co můžu udělat pro to, abych naplnila obě své potřeby jako matka a podnikavá žena? Nakolik je pro mne v pořádku se věnovat rodině a kolik času chci věnovat kariéře a sobě? Na jak dlouhou dobu chci být na mateřské dovolené a plně se věnovat miminku? Jak vypadají moje cesty k rovnováze mezi rodinou a prací?

Nebo to můžeme vzít z úplně jiného konce a zabývat se tématy typu: Chci si dopřát úplnou pauzu a věnovat se na nějaký čas jenom miminku. Správná doba pro mne uplynula, miminku se daří dobře a já cítím, že je čas věnovat se více sama sobě. Chci pracovat, jenže jsem díky porodu a mateřství prožila transformaci a přeji si začít úplně jinak a úplně jinde. Jakou cestou se teď vydat? Dávají mi smysl úplně jiné věci než dřív, jenže nevím, co to přesně je... jaký je můj talent a dar? Přeji si víc prožívat své ženství, ale jak? Přeji si se svým nově nabitým ženstvím pracovat, ale jak?

Sama si tyto otázky kladu. Mám sedmiletou dceru a dvanáctiměsíčního syna, který je stále intenzivně kojen. Po obou porodech jsem prošla velkou transformací. První změny pro mne byly šokující a díky neznalosti většiny sebepoznávacích technik, chvílemi i zoufalé. Věřím ale také, že je důležitá podpora a komunikace, protože je velmi snadné se v toto období dostat do izolace a zahlcení nezodpovězenými otázkami.

Pro mne je obojí, mateřství i kariéra, velmi důležité. Stačí v sobě jen načerpat a umět využít sílu, kterou nám porod a mateřství přinesou. Umět si dopřát čas a zůstat v sobě. Protože pokud zůstaneme propojené se svou podstatou, dokážeme odpovědět na každou otázku v ten správný čas. Ale nejen to, dokážeme si to užít. Já za sebe musím říct, že nejlépe si tyto momenty užívám v ženském kolektivu a proto dělám tuto práci.

S láskou

Štěpánka