Jak uspět v systému a zachovat si duši? Aneb jak uspět v mužském prostředí a zůstat ženou.

16.12.2016

Cítím, že toto téma je velmi aktuální. Svět se mění. Ve všech "vyspělých" zemích mají ženy příležitost uplatnit se v mnoha pracovních pozicích, které pro nás byli donedávna nepředstavitelné. Možnosti žen jsou dá se říct nekonečné a přesto se mi mnoho žen zdá ne příliš šťastných.

Čím to je? Když se podíváme na generaci mojí babičky, zjistíme, že role ženy byla jasná a velmi přímočará. Nedalo se jít ani vpravo, ani vlevo. Pokud se podívám na generaci mojí maminky, možnosti se v mnohém rozšířili, přesto tlak společnosti byl veliký a ženy, které chtěli uspět například v podnikání, se často do velké míry museli stát muži, aby byli důvěryhodné a "přijaté". Na vlastní oči jsem viděla, jak moje maminka svou ženskost opouští ve jménu úspěchu a vítězství. Je pravda, že dnes už tuto roli až tak autenticky hrát nemusí, ale je velmi těžké z ní po dvaceti letech vystoupit. Přesto vidím, že díky určitým krizím v manželství ke změnám dojít musí.

Po té co se mi začalo rozpadat první manželství, jsem pochopila, jak jsou role a jasně uchopené ženství a mužství pro vztah důležité. Cestu ke svému vlastnímu ženství jsem si hledala dlouho a bylo to stavění od základů. Od upevnění milujícího vztahu ke svému tělu, přes zanalyzování mysli a zklidnění duše. Cesta ke zdravému sebevědomí je skrze poznání sebe sama. Jaké mám sny, schopnosti, možnosti. Schopnost holistického myšlení, kdy s láskou pečuji o své tělo, mysl a duši. Protože v každé z nás se ukrývá jedinečná ženská síla, která ovlivňuje to jak nás jako ženu vnímají ostatní. Pokud o ní víme, staráme se o ni a dáváme jí prostor zářit, každý s kým se potkáme má možnost být jí okouzlen. Je to forma pozitivní, přitažlivé energie, která se ukrývá v každé z nás. Jestli ji dokážeme žít na plno, je jen na nás. Je to forma osobního rozvoje a zbavování se starých myšlenkových vzorců, které nás mohou omezovat, v prožívání ženství naplno.

Velká část firem je řízena mužským principem a je zapotřebí používat mužskou energii, levou hemisféru. Je zaměřena na výkon, velmi silné strategické myšlení a logiku. Pokud trávíme 80% svého aktivního času v práci, energizujeme naši mužskou část. Klíčem k rovnováze energií v těle je zbylí čas, který máme věnovat činnostem, které podpoří naší ženskou složku. Dokázat vplout do absolutně ženské polohy a nemyslím tím umývat nádobí, ani starost o děti. Je velmi důležité o své ženské já pečovat, hlavně pokud jsme zahlceny prací a péčí o druhé.

Velmi často slýchávám, že ženy nemají čas. A také velmi často, celkem rychle, přijedeme na to, že čas mají, jen ho sami pro sebe neumí využít. Neví jak, nebo se bojí. Cest jak svou vnitřní ženu oživit je nespočet. Neexistuje jedna univerzální rada pro všechny. Každá jsme jedinečná a potřebujeme jiný akční plán k probuzení své ženskosti.

Pro začátek si můžete udělat malé cvičení. Sedněte si na klidné místo. Zhluboka se 20krát nadechněte, a když jste dostatečně klidné, položte si otázku. Co pro sebe teď a tady můžu udělat, abych se cítila víc jako žena? V tichosti vyčkejte na odpověď. V momentě kdy odpověď dostanete a bývá to hodně rychle, se zvedněte a hned to udělejte. Sledujte, jak se cítíte, jaké to je naslouchat svému tělu a duši. Poděkujte si za to a vnímejte své pocity. Toto cvičení můžete praktikovat pravidelně, vaše vnímání sama sebe se bude prohlubovat.

Přeji vám krásný vánoční čas

S láskou

Štěpánka