Jak dát sama sebe na první místo?

01.09.2016

O čem je život? Pro vás? Věřím, že každá byste mi odpověděla jinak. Ale přesto se odpovědi u většiny žen v něčem shodují. O tom, aby byly děti zdravé, šťastné. O tom, abych měla harmonický vztah a můj partner byl v pohodě a spokojený. O tom, aby mne můj šéf pochválil za moje výkony. Velmi často slýchávám tyto odpovědi a váhám, či se ptát, kde na tomto žebříčku "radostí" jste Vy sama?

Je to do jisté míry logické, že toho mnohdy nejsme schopny. Když se ohlédneme za historickým vývojem postavení ženy ve společnosti. V systému, ať už celkovém, či rodinném, byla žena dlouho dobu potlačována. Ženy nemohly naplno projevovat svoje dary, názory a potřeby. V tomto směru jsme velmi historicky zatížené.

Naštěstí se doba mění a já mám tu čest dnes oslovovat ženy a být jim průvodcem k znovuobjevení jejich síly. Zbavit se strachu, najít ztracenou sebedůvěru, sebevědomí a dát sama sebe, bez výčitek svědomí na první místo. Strach je ten nejčastější blok, který nás v tomto kroku brzdí. Bojíme se, že když nedáme celou svou energii dětem, partnerovi, práci, všechno se zhroutí. Rozpadne, nevydrží. Ujišťuji vás, že je to vždy jen o tom prvním kroku. Že rozhodnout se, je to nejtěžší. Jakmile pochopíte, že jedině postavením sama sebe na první místo dosáhnete harmonických vztahů se sebou, s mužem a dětmi, že jedině tak budete mít dostatek energie k naplnění svého potenciálu a pracovnímu nasazení, půjde to lehčeji.

Vím, že je to pro mnohé ženy krok do neznáma. Vůbec to nechci zlehčovat. Je to změna životního stylu a vůbec celého životního konceptu. Ale zaručuji vám, že jen tato cesta vede k radostnému životu. A schopnost prožívat radost = zdraví. Žijeme v úžasné době, kdy máme spoustu možností, jak si nechat v období změn pomoci. Může se zdát, že až příliš. Proto radím, naslouchejte svému srdci. Své intuici. A ta vás přivede k té pro vás v tu danou chvíli správné osobě. K vašemu průvodci změnou. Protože jen dospělá, opravdová žena, umí požádat o pomoc.

Z vlastní zkušenosti mne byli nejvíc oporou silné ženy, které jsem potkala a stále potkávám. Já se nejlépe učím příkladem a tak jsem od nich okoukávala, jak to dělají. Jak se o sebe starají a viděla, že tím jak samy kvetou, kvete i celé jejich okolí. Oporou mi byla i terapie a koučink.

Před pěti lety jsem žila v představě, že až se patřičně postarám o své okolí, budu šťastná. Až když dám 100% pozornost své dceři. Půjdu s ní 3krát za den na hřiště, uklidím, vyžehlím, budu se stále usmívat, budu šťastná. Budu doma čekat na svého muže, dám mu lásku a pozornost budu šťastná. Nebyla ... Muž o pozornost nestál, vytvářela jsem tlak a dělala si z něj svůj životní smysl. S dcerou jsem měla konflikty, protože jsem jí dělala totéž. Hledala jsem v roli matky svoje životní poslání. Byla jsem ztracena. Jak to, že když dávám svou dceru a svého muže na první místo, nejsme šťastní? Jak to, že nemám sílu a energii plnit denní povinnosti, když se na ně tak vehementně soustředím? Jak to, že nic nezvládám? Až když jsem došla do bodu totální paralyzace, došlo mi, že musím veškerou energii, kterou vkládám do svého okolí, vložit do sebe. Uvolnit to napětí, které vytvářím vůči okolí a pracovat na sobě. Nebylo to jednoduché rozhodnutí a upřímně nevěděla jsem, kde začít. Ale celou svou duší jsem se odhodlala udělat vše, co je v mých silách, a změnit SEBE! Krůček po krůčku jsem se, kdykoliv jsem se přistihla, že myslím na změnu někoho či něčeho ve svém okolí, zastavila a řekla: STOP! Zastavila jsem myšlenku a nahradila jí jinou. Pojď k sobě, co teď právě děláš? Krájíš cibuli? Hmm ... soustřeď se na cibuli. Díky této praxi jsem se naučila svou pozornost udržet u sebe a zvýšila tím efektivitu svojí práce. Přistihla jsem se, že když večer ležím na gauči u televize a otevřou se dveře, ihned přemýšlím, jestli je dost uklizeno, jestli si můžu dovolit takhle ležet a odpočívat. Až když jsem dala sama sebe na první místo, uvědomila jsem si, že jen já vím, jaké jsou moje možnosti a kolik odpočinku potřebuji. Přestala jsem odevzdávat zodpovědnost a sílu za svůj život druhým lidem. Až když jsem si začala sama sebe vážit, začali si mne vážit i lidé kolem mne. Celý systém se začal měnit. Já se začala měnit. Jak jsem uvolňovala napětí, otevíraly se mi nové a nové možnosti jak situace řešit jinak. S láskou, s citem k sobě i ostatním. Byla to dlouhá cesta, cesta ke svobodě. Za využití kombinace různých technik jsem se naučila pracovat sama se sebou, tak abych se efektivně dokázala přizpůsobovat neustálým změnám, které se nevyhnutelně dějí každému z nás.

Terapie je báječná technika, která nám pomůže zvědomit a zahojit staré rány, které nás nechtějí pustit dál. Když jsme schopné žít v přítomném okamžiku, pak je skvělé zapojit koučink a propojit se se svými sny a cíli. Nakonec, jak dát sama sebe na první místo? Vždy je to o prvním rozhodnutí! Zeptejte se sama sebe, co teď a tady JÁ doopravdy chci? Jít na masáž místo úklidu? Vyrazit sama na výlet? Jít na workshop pro ženy a získat oporu? Cokoliv co vám vykouzlí úsměv na tváři a víte, že vám prospěje! Udělejte to! :-)